You are now in the main content area

Conference Program

Maamwizing Indigenous Conference

Body: 

 

 

 FRIDAY, NOVEMBER 16th, 2018

Honouring Our Local Indigenous Voices

8:00a.m. Alumni Hall Foyer Conference Registration
8:30a.m. Alumni Hall OPENING PRAYER, WELCOMING AND INTRODUCTION OF PLENARY SPEAKER
9:00a.m. Alumni Hall

1: PLENARY

Keynote Speaker: Audra SIMPSON - Savage States: Settler Governance in an Age of Sorrow

10:30a.m. Alumni Hall Refreshment Break
11:00a.m. Alumni Hall

2-A: CELEBRATING OUR COMMUNITY KNOWLEDGES (PANEL)

Dominic BEAUDRY - Unlearning and Learning: The (Post) Colonial Agricultural Narrative

Darrel MANITOWABI and Vivian NAPONSE - Moving Beyond Research: Collaborating in Indigenous Capacity Building in Culture, Education and Training

Deborah MCGREGOR and Sue CHIBLOW - Decolonizing Anishinabek Inaakonigwin (law) and Gikendoswin (knowledge) Research

11:00a.m.

ISLC Round Room,

R.D. Parker Bldg.

2-B: BUILDING OUR RESEARCH FIRES COLLABORATIVELY (INTERACTIVE SESSION)

Randi RAY - Sharing Around A Methodological Fire

11:00a.m.

Governor's Lounge,

11th Floor, R.D. Parker Bldg.

2-C: EMERGING SCHOLARSHIP IN OUR WORLDS (PRESENTATIONS)

Dana HICKEY - Indigenous Epistemologies, Worldviews and Theories of Power

Robyn ROWE - Reflecting on the Current Landscape of Indigenous Data Sovereignty in Research

Jesse POPP - Weaving Indigenous and Western science approaches to contribute to the advancement of environmental studies/science

11:00a.m.

Executive Learning Centre (FA-386),

Fraser Bldg.

2-D: DIGITAL STORYTELLING AND KNOWLEDGE SHARING (PRESENTATION)

Darlene NAPONSE, Deb PINE and Hoi CHEU - Digital Storytelling: Enhancing Indigenous Caregiving Experiences for Persons with Dementia and their Care-Partners

12:30p.m.

Great Hall

R.D. Parker Bldg. Atrium

Lunch - lunch tickets are required and will be handed out at the time of registration

Poster Session/Indigenous Art Market

1:30p.m. Alumni Hall

3: PLENARY WILL BE IN FRENCH

Keynote Speaker: Aimée CRAFT - Décolonizer nos relations avec nibi (l'eau): la recherche communautaire Anishinaabe sur les responsabilités normatives et la reconnaissance de nibi

3:00p.m. Alumni Hall Break
3:30p.m. Alumni Hall

4-A: RESPECTING OUR LANDS AND OUR LANGUAGES (PANEL)

Amy SHAWANDA and Joshua MANITOWABI - Land & Language as Indigenous Theory

Stepfanie JOHNSTON - Biskaabiiyang: Returning to Ourselves. Perspectives on Language Learning from Fluent and Second Language Speakers of Anishinaabemowin

3:30p.m.

ISLC Round Room,

R.D. Parker Bldg.

4-B: INDIGENOUS ETHICS EVOLVED AND BIOLOGICAL SAMPLING (INTERACTIVE SESSION)

Lorrilee MCGREGOR and Leona NAHWEGAHBOW - The Development of Biological Sampling Guidelines on Mnidoo Mnising

3:30p.m.

Executive Learning Centre (FA-386),

Fraser Bldg.

4-C: HEALTH AND WELLNESS RESEARCH LESSONS (PRESENTATIONS)

Marnie ANDERSON and Trisha TRUDEAU - Lessons Learned from Sharing a Children's Health Assessment Tool Among Indigenous Communities

Sharlene WEBKAMIGAD - Drawing on Teachings of Anishinaabemowin to Develop Dementia Health Promotion Materials for an Urban Indigenous Community

3:30p.m.

Governor's Lounge,

11th Floor, R.D. Parker Bldg.

4-D: EDUCATIONAL JURISDICTION IS OUR RIGHT (PRESENTATION)

Robert BEAUDIN, Brent DEBASSIGE and Leslee WHITE-EYE - 21st Century Indigenous Scholar(ship) and the First Nations with Schools Collective

5:30p.m. McEwen School of Architecture

Refreshment Break - Tea and Bannock

6:00p.m. McEwen School of Architecture

5: SOCIAL

Keynote Speaker: Kevin O'BRIEN - Finding Country - A Way in Architecture

7:00p.m. McEwen School of Architecture

Mini-Nish Foods

 

 SATURDAY, NOVEMBER 17th, 2018

Respecting Indigenous Worldview and Research Priorities

8:00a.m. Alumni Hall Foyer Conference Registration
9:00a.m. Alumni Hall

6: PLENARY

Keynote Speaker: Tanya LUKIN LINKLATER - Gestures That Remember and Insist

10:30a.m. C-104, Classroom Bldg. Refreshment Break
11:00a.m.

Executive Learning Centre (FA-386),

Fraser Bldg.

7-A: RECLAMATION/RECIPROCITY IN INDIGENOUS RESEARCH (PANEL)

Tricia MCGUIRE-ADAMS - Early Learnings from Adapting Wiisokotaatiwin: an Anishinaabeg Research Project

Celeste PEDRI-SPADE - "We are Makers!" Towards a Method of 'Making' in Anishinabe Research

Indigenous Student Affairs Indigenous Knowledge Keeper - A Traditional Worldview

11:00a.m.

ISLC Round Room,

R.D. Parker Bldg.

7-B: BRINGING IT HOME - LANGUAGE AND CULTURE (INTERACTIVE SESSION)

Joey-Lynn WABIE and Shannon CHIEF -

Anishnabe Odinewin Project

 

11:00a.m. C-112, Classroom Bldg.

7-C: ACTIVE LISTENING AND ALLY METHODOLOGIES (PRESENTATIONS)

Elizabeth CARLSON - Settler Scholars Pursuing Research in a Good Way: An Anti-Colonial Research Methodology

Andrew KENDALL - Towards a Practice of Listening and Learning: My Journey in Indigenous Education and Reflections for Moving Toward Settler-Educator Practices of Reconciliation

11:00a.m. C-114, Classroom Bldg.

7-D: STRONG RELATIONSHIPS FOR STRONGER RESEARCH (PRESENTATION)

Jennifer WALKER and Roseanne SUTHERLAND - Ontario First Nations Aging Study: Building Strong Relationships for Strong Research

12:30p.m.

Great Hall

R.D. Parker Atrium

Lunch - lunch tickets are required and will be handed out at the time of registration

Poster Session/Indigenous Art Market

1:30p.m.

Executive Learning Centre (FA-386),

Fraser Bldg.

8-A: ROUNDTABLE DISCUSSION ON INDIGENOUS RESEARCH (PANEL)

Dominique BÉRUBÉ - VP Research Programs at SSHRC

Indigenous Faculty from Laurentian University and the University of Sudbury

1:30p.m.

C-112, Classroom Bldg.

8-B: HONOURING OUR WOMEN, GIRLS AND TWO-SPIRIT PERSON (PRESENTATION)

Laura HALL - Building Indigenous Culture, Governance and Economy into Research with Indigenous Women, Girls and Two-Spirit Communities

1:30p.m.

ISLC Round Room,

R.D. Parker Bldg.

8-C: ARTS BASED METHODS AND INDIGENOUS RESEARCH (INTERACTIVE SESSION)

Keri CHEECHOO - Cree Nisgaa Methodological Framework and Poetic Inquiry: Teaching Through (Re)Storying

1:30p.m. C-114, Classroom Bldg.

8-D: THE IMPORTANCE OF VISION AND RECONCILIATION (PRESENTATIONS)

Julia ROWAT - Walking With Our Sisters: The Experience of Sudbury Organizing Committee Members in Carrying Out the Vision

Anissa GOUPIL - The Relevance of Space and Place in the Indigenization Process on a University Campus

3:00p.m. C-104, Classroom Bldg. Refreshment Break
3:30p.m.

Executive Learning Centre (FA-386),

Fraser Bldg.

9-A: ACCESS, OWNERSHIP AND COMMUNITY KNOWLEDGES (PRESENTATIONS)

Anita KORA - Inuit Self-Determined Research is NISR

Raegan SWANSON - Indigenous Community Archives - What Academics Can Give Back

3:30p.m.

ISLC Round Room,

R.D. Parker Bldg.

9-B: FILM AS A MEDIUM FOR DECOLONIZATION (INTERACTIVE SESSION)

Elizabeth (Liz) CARLSON - Community Accessibility, Research Dissemination and Public Education: The Stories of Decolonization Film Project

3:30p.m. C-112, Classroom Bldg.

9-C: INDIGENOUS KNOWLEDGE AND ORGANIZATIONAL IMPACTS (PRESENTATIONS)

Paivi ABERNETHY and Jennifer ASHAWASEGAI - Indigenous Voices and Research in Environmental Consulting

Toni VALENTI - Understanding the Role of Storytelling as a Means of Encouraging Compassionate Listening in Type-2 Diabetes Healthcare Settings

Nathaniel BARNETT - Mino-nokiiwin: Advancing an Understanding of Indigenous Occupational Health and Safety in Northeastern Ontario

3:30p.m. C-114, Classroom Bldg.

9-D: UNPACKING RACISM AND PRIVILEGE (PRESENTATION)

Randi RAY, Diane SMYLIE, Michèle PARENT-BERGERON, Leila MONIB and Dana WESLEY - Evidence-Informed Response: Training to Address Indigenous-specific Racism in Ontario

5:00p.m.   Break
6:00p.m.

Atikameksheng Anishnawbek Community Centre

(Naughton, ON)

10: MAAMWIZING BANQUET AT ATIKAMEKSHENG ANISHNAWBEK - FOOD, COMEDIANS, MUSIC AND STORYTELLING

(Please note that tickets must be purchased through Eventbrite in advance. There will also be a shuttle service available.)

 

SUNDAY, NOVEMBER 18th, 2018

Moving Forward and Building Together

8:00a.m. Alumni Hall Foyer Conference Registration
9:00a.m. Alumni Hall

11: PLENARY

Keynote Speaker: Annette LEE, Native Skywatchers - Indigenous STEM-Interdisciplinary STEM-Science + Art + Culture

10:30a.m. C-104, Classroom Bldg. Refreshment Break
11:00a.m. Alumni Hall, Fraser Bldg.

12-A: LEARNING FROM/WITH INDIGENOUS COMMUNITIES (PANEL)

Kevin FITZMAURICE and Leisa DESMOULINS - Excellence in Indigenous Education in Northern Ontario: Learning from Communities

Julia RUSSELL and James BOLAN - Roles and Responsibilties in Indigenous Research

11:00a.m. C-114, Classroom Bldg.

12-B: INDIGENOUS WORLDVIEW INFORMING ARCHITECTURE (PRESENTATIONS)

Jason SURKAN - KÎhokêwin Kumik

Patrick STEWART - Protocols of Design

11:00a.m. Executive Learning Centre (FA-386), Fraser Bldg.

12-C: COMPLEXITIES OF ALLYSHIP AND SETTLER RESEARCH (PRESENTATIONS)

Andrew GEMMELL - The Aporetic in Settler Academic Allyship

Susan GLOVER - Preserving (Not Reserving) the Paper Talk Left Behind

11:00a.m. C-112, Classroom Bldg.

12-D: GLOBAL PERSPECTIVES AND EPISTEMOLOGIES (PRESENTATIONS)

Toke LAOTAN-BROWN - African-Yoruba Oikos and Cosmic Haptic Philosophy as an Artefact-Circularity and Fractal Geometric Analysis

Frida LARIOS - The Propogation of a Maya Narrative: From Ancestral Seed to New Life

12:30p.m. Alumni Hall, Fraser Bldg. Closing Ceremony
1:30p.m.   Departure

Click the button below to download a digital copy of the conference program!

Carole Perreault

Office of the Associate Vice-President, Academic and Indigenous Programs, Laurentian University